images/stories/logosait_new.jpg

 

Символ міста Тернополя – замок

Багато гостей міста Тернополя цікавляться «А де ж знаходиться Тернопільський замок?». Не дивно чути таке питання, адже замок не виділяється з поміж інших будівель, і не має особливої архітектури. Він побудований не у стилях бароко і не має героїчних розвалин як інші визначні замки Тернопілля. Проте він особливий і має свою досить цікаву історію.
У 1540 р. почалось спорудження замку, яке тривало близько 8 років. Від міста він був відділений глибоким сухим ровом і обнесений земляним валом з дерев‘яним частоколом. По краях височіли муровані вежі з бійницями. Потрапити до замку можна було через підйомний міст і кам‘яну браму. Фортеця була потрібна Тарновським та їх наступникам - Острозьким, Замойським, Конецпольським, королеві Марїї-Казимірі, Собєським, королевичу Якубу-Костянтину, нарешті, Потоцьким для захисту володінь від турків і татар. Після турецького нашестя 1672 р. замок лежав в руїнах: житлові приміщення спалені, склепіння залів обвалилось, обидві вежі підірвані, підйомний міст без ланцюгів, брама без даху, вали пошкоджені. Лише на початку ХІХ ст. граф Ф. Коритовський переробив замок під палац, для чого були знесені укріплення, вежі і брами, а будівля оточена звичайним муром. 
Поряд спорудили так званий «Новий Замок» з сірого пісковику який нажаль не зберігся до наших днів. На місці давніх воріт поставлено два кам‘яних пілони в єгипетському стилі, які були оздоблені левиними масками і завершувалися кулями , які були знищенні під час бойових дій. У 1843 р. останній власник Тернополя Є.М. Туркул передав замок місту, і його використовували під казарми. Спалений 1917 р. під час І Світової війни, замок довго лежав в руїнах. 1951 р. його було відреставровано. Замок міститься в західній частині міста, над озером. Центральний триповерховий об'єм з'єднує два бокових крила, нижчих на поверх. Східний фасад, повернутий до міста, також на поверх нижчий від західного, що над озером. Фортеця споруджена з великих блоків тесаного черепашнику. Товщина стін біля цоколя від 2 до 4,5 м. 
Сьогодні замок має вигляд звичайної споруди часів заснування Тернополя. Приміщення замку використовуються в різних цілях, наприклад як спортивна школа для молоді, а на узбіччі престижний нічний клуб «Maksim». Також проводяться значні реставрації замку із зовні. Вікна замку виходять на найкращі околиці міста Тернополя, а також на «перлину» міста – Тернопільське озеро (став).

Ковбасовська Віта
студентка відділення туризму
Коледжу Галицького інституту
ім. В.Чорновола



Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер